WYRÓŻNIENIE DLA PAR TANECZNYCH Z ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA SORBIN

image000003Miłośnicy folkloru oraz jego wykonawcy spotkali się w Trzcianie koło Rzeszowa na 35. Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego. Na scenie zaprezentowały się zespoły oraz pary taneczne z pięciu województw. W dniach 26-27.X. w konkursie wzięli udział przedstawiciele Gminy Bliżyn reprezentanci Zespołu Pieśni i Tańca Sorbin: Jolanta i Szymon Żak oraz Paulina Kucewicz i Zygmunt Wiśniewski wraz z kapelą w składzie Ryszard Kucewicz i Rafał Szymański zdobywając wyróżnienie. Główną ideą Konkursu było ukazywanie i zachowanie tradycyjnego tańca ludowego w jak najbardziej autentycznej formie.
Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego jest imprezą niezwykle ważną, służącą ochronie dziedzictwa kulturowego i każdego roku skupia liczne grono uczestników i odbiorców. Kultywowanie i popularyzacja kultury ludowej poprzez taniec jest ciekawą formą odkrywania polskiego folkloru. Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego jest jednym z najstarszych konkursów związanych z folklorem na terenie Polski, organizowany od 1984 roku. Jego głównym celem jest ochrona przed zanikaniem tradycyjnego folkloru, a w szczególności tańca ludowego oraz całości kontekstu obrzędowego i obyczajowego nierozerwalnie z nim związanego.

Zespół Pieśni i Tańca Sorbin składa serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Bliżyn za sfinansowanie transportu na Konkurs.

image000004

image000005