Bliżyńska przyroda
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: ROOT
- Opublikowano: piątek, 10 wrzesień 2010 10:45
Bogactwem Gminy Bliżyn są lasy, które stanowią 70% powierzchni Gminy a w nich liczne rezerwaty przyrody.
Rezerwat „Świnia Góra” jest rezerwatem ścisłym, objętym ochroną zupełną. Zajmuje obszar o powierzchni 50,78 ha. W skład rezerwatu wchodzą jedne z najpiękniejszych w Polsce, naturalne drzewostany mieszane o strukturze piętrowej. Obok bogactw przyrodniczych, w zachodniej części rezerwatu występują powierzchniowe ślady eksploatacji rudy żelaza z okresu od XV do XIX wieku.
Duża altana już nie istniejąca
Tereny Rezerwatu Dalejów są ostoją dla wiekowych modrzewi polskich oraz drzewostanów mieszanych. Urzekającym pomnikiem przyrody jest zespół skalny zwany „Piekłem Dalejowskim” utworzony z licznych bloków skalnych, o wysokości 1-4 m w pasie o długości ok. 130 m. i szerokości 50 m. Skałki tworzą malownicze grupy oddzielone od siebie szczelinami o szerokości 1-2 m.
Z osobowości przyrody nieożywionej, ochroną objęto naturalną bramę skalną, na wychodni piaskowców dolnego triasu tzw. „Brama Piekielna”. W gzymsie skalnym białego piaskowca triasowego, działaniem wiatru został wyrzeźbiony dolny kamień a ścianki i górny blok piaskowca tworzą przejście o wymiarach: 0,8 szerokości i 1,6 m. wysokości.
Rezerwat Ciechostowice utworzony w 1953 roku.
Uroczysko „Pięty” jest miejscem odosobnionym, otoczonym lasami, obejmuje podmokły teren zasilany wyłącznie wodami opadowymi, porośnięty roślinnością trawiastą i ziołoroślami, otoczony lasami.
Występuje tu mozaika zbiorowisk roślinnych. Centralną część ostoi zajmują łąki świeże, wilgotne i mokre, przechodzące w szuwary, wysokie turzycowiska, olsy i zarośla łzowe na torfowisku niskim. Występują tu, zbiorowiska borowe i lasy mieszane. Można tu zobaczyć jedne z najbogatszych w regionie stanowisk kosaćca syberyjskiego, mieczyka dachówkowatego i pełnika europejskiego.
Najmłodszy w województwie świętokrzyskim rezerwat przyrody „Bliżyn – Kopalnia Ludwik” powstał w 2022 r. z inicjatywy leśników z Nadleśnictwa Suchedniów. - Prace nad stworzeniem tam rezerwatu trwały dwa lata. W inwentaryzacji najcenniejszych gatunków, jakie tam występują i wytyczeniu granic rezerwatu pomogli skarżyscy przyrodnicy - Andrzej Staśkowiak i Łukasz Maślikowski. Teren o powierzchni 92,37 hektara przylega do o połowę mniejszego rezerwatu "Świnia Góra", położony jest w obrębie wsi Kopcie. Rosną tam między innymi buki i jodły, stwierdzono też wiele chronionych gatunków roślin, jak buławnik mieczolistny, buławnik wielkokwiatowy, czosnek niedźwiedzi, gnieźnik leśny, podrzeń żebrowiec i liczydło górskie. Tego ostatniego znaleziono aż 40 stanowisk. Występują tu również rzadkie i chronione gatunki owadów, w tym ponurek Schneidera. W rezerwacie można znaleźć pozostałości dawnej kopalni rud żelaza, w tym szyby górnicze.