Aktualności

XIV ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W MROCZKOWIE

1 Kopiowanie

„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!” – pod tym hasłem 15 listopada 2024 roku już po raz szósty Szkoła Podstawowa w Mroczkowie włączyła się w „XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”. Dzień ten, to prawdziwe ŚWIĘTO MATEMATYKI! Koordynatorami przedsięwzięcia na terenie szkoły były Monika Dobrowolska i Halina Fidor.

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić uczniów do nadrabiania „tabliczkowych” zaległości w przyjemny, niecodzienny sposób.

Przez cały tydzień poprzedzający konkurs odbywały się w szkole zabawy matematyczne: „Hasło dnia”, „Marmur”, „Wieża matematyczna” oraz wiele innych z wykorzystaniem Kart Grabowskiego. W zabawach brali udział wszyscy chętni uczniowie i pracownicy szkoły. Tabliczka mnożenia przypominana była w trakcie przerw, zajęć świetlicowych oraz na zajęciach lekcyjnych gdzie uczniowie rozwiązywali rebusy, szarady i zagadki matematyczne.

W piątek do zabawy przyłączyły się wszystkie klasy począwszy od przedszkolaków, a kończąc na uczniach najstarszych. Najmłodsi kolorowali obrazki, uzupełniali karty pracy z dodawaniem i odejmowaniem, a pozostali zebrali się na sali gimnastycznej gdzie uroczyście p. dyrektor Sylwester Koziński dokonał otwarcia XIV ŚDTM w naszej szkole, po czym uczniowie przystąpili do egzaminu walcząc o tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA.

Na wyróżnienie zasługują uczniowie klasy 3, którzy licznie przystąpili do egzaminu, mimo że tabliczka mnożenia obowiązuje ich tylko w zakresie 50.Do egzaminu przystąpiło 34 uczniów, przy czym tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia otrzymało aż 91% zdających uczniów z klas 3-8 i jest to jak dotąd najwyższa zdawalność w naszej szkole.

Obchody „Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia” wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, a wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki. WIELKIE GRATULACJE dla EKSPERTÓW TABLICZKI MNOŻENIA! Za rok ponownie włączymy się do zabawy, bo z matematyką za pan brat żyje się łatwiej.

Monika Dobrowolska

OGŁOSZENIE O WYDAWANIU ŻYWNOŚCI

Polski Komitet Pomocy Społecznej Oddział w Bliżynie informuje, że wydawana będzie żywność wyłącznie dla osób najuboższych z terenu gminy Bliżyn, spełniających kryterium dochodowe wynoszące: 2056,40zł dla osoby samotnie gospodarującej oraz 1590,00zł w przypadku osoby w rodzinie, które zostały zakwalifikowane do pomocy przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Żywność w ramach Podprogramu 2023 Plus będzie wydawana w jednym punkcie na terenie Gminy Bliżyn Budynek OSP Nowki w dniach:

21.11.2024 w godzinach od 09:00 do 12:00 dla miejscowości:

Górki, Mroczków, Mroczków Kapturów, Mroczków Kamionka, Sołtyków, Płaczków, Płaczków Piechotne, Pięty, Rędocin, Sobótka, Sorbin, Zbrojów, Nowki, Odrowążek, Nowy Odrowążek, Kopcie, Kucębów Dolny, Kucębów Górny, Kucębów Borek, Kucębów Odcinek,

22.11.2024r. w godzinach od 09:00 do 12:00 dla miejscowości:

Bliżyn, Drożdżów, Gilów, Gostków, Ubyszów, Wojtyniów, Wołów, Jastrzębia, Bugaj, Brzeście, Zagórze

Żywność wydawana tylko dla osób, które zostały zakwalifikowane przez GOPS do pomocy w formie paczek.

Należy mieć przy sobie dowód osobisty.

Prezes PKPS, Oddział Bliżyn

Monika Sokołowska

INFORMACJA O KONKURSIE DLA KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza Koła Gospodyń Wiejskich z całej Polski do udziału w Konkursie pt. „Piękno tradycji w świątecznej kartce - magia Bożego Narodzenia”.

Celem konkursu jest pielęgnowanie tradycji związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia z różnych regionów Polski, a także promowanie rękodzieła, sztuki ludowej oraz regionalnych zwyczajów świątecznych.

Zadaniem konkursowym jest przygotowanie kartki świątecznej, która będzie inspirowana tradycjami Bożego Narodzenia w danym regionie kraju. Liczy się zarówno pomysłowość, jak i staranność wykonania, a także sposób przedstawienia lokalnych obyczajów, symboli i motywów związanych z tym wyjątkowym czasem.

Formularz zgłoszeniowy wraz z projektem kartki należy przesyłać do 30 listopada 2024 r.

Więcej szczegółów w załączonej informacji oraz regulaminie. Proszę o zapoznanie się.

W przypadku pytań dotyczących Konkursu prosimy o kontakt pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacja o konkursie znajduje się TUTAJ

Regulamin konkursu znajduje się TUTAJ

Formularz  zgłoszeniowy znajduje się TUTAJ

CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA

czad 1W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym, realizując kampanię informacyjno-edukacyjną prowadzoną przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kam. pod nazwą „Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa”, Urząd Gminy Bliżyn informuje, że kolorowa wersja broszury informacyjnej dotyczącej czadu jest do pobrania na stronie głównej KP PSP w dziale Obszary Działania KP Prewencja Społeczna  –  „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! Sezon grzewczy 2024 – 2025”.

Poniżej przedstawiamy pakiet informacji poświęconych zagrożeniom związanym z zatruciami tlenkiem węgla (czadem).

Czym jest czad (tlenek węgla) i jak dochodzi do zatrucia? 

Czad (tlenek węgla) jest produktem ubocznym każdego procesu spalania – węgla w piecach kaflowych, drewna w kominkach, gazu w kuchenkach lub piecykach łazienkowych, paliwa w silniku samochodowym. Na skutek niewłaściwego odprowadzania spalin i dymu z urządzeń grzewczych czad może przedostać się do pomieszczeń mieszkalnych i spowodować zagrożenie dla życia ludzkiego.

Czad to bezwonny i bezbarwny gaz, którego ludzkimi zmysłami wykryć w powietrzu się nie da. Może być wszędzie, choć go nie widać ani nie czuć. To pierwsza cecha jego zabójczej natury. Druga, równie niebezpieczna, polega na jego wybitnej zdolności do łączenia się z hemoglobiną, transportującą tlen w ludzkim krwiobiegu. Rezultat braku życiodajnego tlenu w komórkach jest tylko jeden – śmierć.

Objawami zatrucia tlenkiem węgla są:

            Objawy lekkiego zatrucia tlenkiem węgla mogą do złudzenia przypominać symptomy niestrawności lub grypy. Wśród nich należy wymienić osłabienie, lekki ból głowy, mdłości i wymioty. Taka „lekko zaczadzona” osoba może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że w jej krwi krąży tlenek węgla.

            Jeśli zatrucie nastąpiło podczas kąpieli w łazience z niesprawnym piecykiem gazowym i kiepską wentylacją, możemy nawet przypuszczać, że osłabienie wynika ze zbyt długiego leżenia w wannie z gorącą wodą i do głowy nam nawet nie przyjdzie, że jesteśmy o krok od śmierci. Podstawowe  zasady ABC ustrzegające przed zatruciem tlenkiem węgla to:

  1. Posiadanie prawidłowo wykonanej instalacji kominowej i wentylacyjnej;
  2. Zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza i swobodnego odpływu spalin;
  3. Właściwa eksploatacja urządzeń gazowych i zapewnienie ich odpowiedniego  stanu technicznego.

Jak ratować poszkodowanego?

  • Ø powiadom Pogotowie Ratunkowe i Państwową Straż Pożarną,
  • Ø jak najszybciej wynieś poszkodowanego na świeże powietrze z zapewnieniem własnego bezpieczeństwa (w razie potrzeby akcję przeprowadzi Straż Pożarna dysponująca odpowiednim sprzętem izolującym drogi oddechowe!!!),
  • Ø rozluźnij poszkodowanemu ubranie ale nie rozbieraj aby nie nastąpiła zbyt duża utrata ciepła,
  • Ø jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha natychmiast przystąp do sztucznego oddychania i masażu serca.

 

Głównymi przyczynami zatruć tlenkiem węgla są?

Czytaj więcej: CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA

STRAŻACY Z OSP SORBIN MAJĄ NOWY SAMOCHÓD RATOWNICZO-GAŚNICZY

20241106 132145W dniu 6 listopada 2024 roku strażacy z Sorbina odebrali nowy średni samochód ratowniczy gaśniczy na podwoziu Renault. To wielkie wydarzenie w ponad 95-letniej historii tej jednostki. To także znacząca poprawa stanu gotowości bojowej jednostki a jednocześnie znaczna poprawa poziomu bezpieczeństwa powszechnego mieszkańców Sorbina i całej społeczności Gminy Bliżyn.

Zakup pojazdu został zrealizowany na podstawie umowy nr FESW.02.05-IZ.00-0112/23-00 z dnia 27 marca 2024 r. o dofinansowanie projektu FESW.02.05-IZ.00-0112/23 pn. „Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Sorbinie wraz z wyposażeniem jednostki” w ramach Działania 2.5. „Gospodarowanie zasobami wody i przeciwdziałanie klęskom żywiołowym”, Priorytet 2. „Fundusze Europejskie dla środowiska”, Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 przy udziale środków Gminy Bliżyn.          

Wykonawcą umowy wyłonionym w drodze przetargu nieorganicznego została firma „Stolarczyk Technologia Pożarnicza z Kielc”, a wartość podpisanej umowy wyniosła 1 403 980,00 zł, w tej kwocie 85 % stanowią środki Unii Europejskiej a 15 % środki budżetowe Gminy Bliżyn.

OSP Sorbin poza niezwykle nowoczesnym samochodem ratowniczo-gaśniczym ze zbiornikiem na wodę o pojemności 4500 l wody, w ramach w/w projektu otrzymała także: zestaw sprzętu hydraulicznego marki Weber, działko wodno-pianowe przenośne, węże tłoczne W-75 – 10 szt. i W-52 – 16 szt., kamerę termowizyjną, wentylator oddymiający a także dwa ubrania żaroodporne.

1

20241106 131956