RENIFERY W BLIŻYNIE

Ziemie powiatu skarżyskiego to nie tylko obszar znany z gościnności mieszkańców  i piękna krajobrazu  ale także bogaty w fascynującą historię.

Najstarsze i najbardziej znane ślady obecności człowieka w tym regionie odkryte zostały nad rzeką Kamienną między Łyżwami a Wąchockiem na terenie Rezerwatu Archeologicznego „Rydno” i datowane są na ok. 11 tyś lat p.n.e. Niewiele jednak osób wie, iż świadectwa pobytu gromad ludzkich z epoki kamienia ujawnione zostały także w okolicach  Bliżyna, w zlewni rzek: Kamiennej, Kuźniczki oraz Kobylanki. Wskazują na to wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych w ostatnich dniach (29 marzec – 1 kwiecień 2011 r.) na terenie gminy Bliżyn, przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W trakcie prac badawczych zarejestrowano łącznie sześć, nieznanych do tej pory stanowisk archeologicznych, m.in. w Starym Gostkowie, Wojtyniowie i Górkach. Jednym z  najciekawszych znalezisk jest odkrycie miejsca obróbki krzemienia sprzed 10 – 9 tyś lat p.n.e., stanowiącego ślad po eksploracji tych terenów przez paleolitycznych łowców reniferów. Społeczności te pojawiły się nad Kamienną u schyłku epoki lodowcowej (plejstocenu)  w okresie najmłodszego Dryasu – klimat był wówczas zdecydowanie chłodniejszy niż dziś, a okolice Bliżyna porastała roślinność tundrowa.

Kolejne odkryte stanowiska mają nieco późniejszą chronologię datowane są bowiem na epokę mezolitu 8 – 5 tyś lat p.n.e., co odpowiada początkom holocenu – okres  ten charakteryzuje się stopniowym ocieplaniem klimatu i dynamicznym rozwojem zbiorowisk leśnych, poważne zmiany następują też w osadnictwie, które przybiera bardziej stały charakter oraz gospodarce gdzie obok myślistwa ważną rolę zaczyna odgrywać zbieractwo i rybołówstwo.

Listę odkryć zamykają dwa stanowiska z epoki brązu 1800 – 900 lat p.n.e.

Choć archeolodzy gościli w Bliżynie zaledwie przez tydzień efektem  wizyty jest pełna inwentaryzacja reliktów osadnictwa pradziejowego w dolinie Kamiennej na odcinku między Sobótką a Wołowem oraz kolekcja kilkudziesięciu zabytków krzemiennych.

Należy podkreślić, iż badania nie odbyły by się bez finansowego i organizacyjnego wsparcia Wójta Gminy Bliżyn Mariusza Walachni oraz pomocy członków Stowarzyszenia „PraOsada RYDNO”, za co w tym miejscu pragniemy im serdecznie podziękować.

 kierownik badań: Michał Przeździecki

ZNAL.1

Fot. Andrzej Adamczyk