JESIEŃ Z PLATERAMI

Bole – Platerowie byli rodem, który wywarł przemożny wpływ na rozwój Bliżyna w XIX i na początku XX wieku. Im zawdzięczamy wybudowanie stalowni i odlewni, mieli ogromy wpływ na wybudowania kościoła św. Ludwika, powstanie kolei, budynek Zameczku i cały zespół pałacowo – parkowy oraz domy czynszowe przy drodze do Końskich – mówił podczas sesji popularno – naukowej „Jesień z Platerami” Roman Falarowski, organizator i kustosz wystawy i sesji.

Sesja 23 października odbyła się w kościółku św. Zofii w Bliżynie. Obecnych w zabytkowej świątyni powitał ks. proboszcz Stanisław Wlazło. –Myślę, że każdy z nas skorzysta z przekazanych dziś treści – stwierdził ks. proboszcz.

Interesująca tematyka sprawiła, że sporo mieszkańców Bliżyna przyszło do kościołka, aby posłuchać referatów wygłoszonych w trakcie sesji, a także obejrzeć wystawę przygotowaną przez organizatorów, a także wystawę prac plastycznych uczniów Gimnazjum w Bliżynie.

W grupie słuchaczy byli m.in. Wójt Gminy  Mariusz Walachnia i Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Rams.

Nim sesja się rozpoczęła Zbigniew Biber, bard, muzyk, gitarzysta, zaśpiewał jedną ze swych piosenek, a poezja śpiewana w jego wykonaniu towarzyszyła całej sesji.

Pierwszy referat, zatytułowany „Familia Boel – Platerów z Białaczowa i jej związki z Bliżynem” wygłosiła Katarzyna Jedynak, pracownik Muzeum Wsi Kieleckiej – Mauzoleum w Michniowie, aktualnie doktorantka na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jednym z prelegentów miał być potomek rodziny Boel – Platerów Jan Madejski, jednak inne obowiązki nie pozwoliły mu tego dnia dotrzeć do Bliżyna. Za to bardzo ciekawa była prelekcja naszego mieszkańca, obecnie studenta UJK w Kielcach Damiana Garbali, absolwenta bliżyńskiego gimnazjum, na temat historii hutnictwa w Bliżynie i okolicy.

Obecni na sesji z pewnością czuli się usatysfakcjonowani poziomem jej przygotowania i treściami zawartymi w referatach i zapewne wzbogacili swą wiedzę na temat naszej przeszłości. Eksponaty na wystawę zostały udostępnione przez mieszkańców Bliżyna, natomiast fotografie pochodzą ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Bliżyna.

Platerowie2

 

IMG_4122

 

Platerowie4