PRZEDSTAWICIELE DOMKU TKACZKI NA KONFERENCJI W CIEKOTACH

W dniach 25 i 26 października w Ciekotach odbyła się  konferencja poświęcona dziedzictwu kulturowemu wsi. W debacie zorganizowanej przez Fundację Wspomagania Wsi, Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu oraz Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach uczestniczyło blisko sto osób z województwa świętokrzyskiego i północnego Podkarpacia. Celem konferencji była refleksja nad rolą i znaczeniem dziedzictwa wsi dla społeczności lokalnych. Między innymi uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z działalnością bliżyńskiego Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki”.

Ula_2

 

Koordynatorami konferencji byli Justyna Duriasz-Bułhak i  Krystian Połomski z Fundacji Wspomagania Wsi. Zaprezentowano wydaną przez Fundację Wspomagania Wsi książkę pt. „Rzecz o dziedzictwie na wsi”. Ważną częścią konferencji była wymiana doświadczeń pomiędzy osobami i instytucjami realizującymi projekty na rzecz dziedzictwa w regionie. W czasie spotkania zaprezentowały się także instytucje mogące służyć radą i pomocą w czasie realizacji projektów. Krystyna Nowakowska opowiedziała o działającym od trzech lat Centrum Edukacyjnym „Szklany Dom”, a ludowy zespół dziecięcy, wystąpił z prezentacją poświęconą Stefanowi Żeromskiemu. Z wykładem wystąpił prof. Stanisław Żak znawca literatury, który mówił o wartości kultury wiejskiej, o tym że w kulturze chłopskiej istnienie określonych przedmiotów uzasadnione było ich użytecznością i jeśli coś było niepotrzebne nie przetrwało. Leszek Gawlik z Muzeum Wsi Kieleckiej w swoim wykładzie odniósł się do ochrony i badań dawnych rzemiosł ludowych w praktyce muzeum skansenowskiego. Przekonywał, że istnieje wielka potrzeba zbierania i dokumentowania wszystkiego, co dotyczy zanikającego dziedzictwa kulturowego wsi. Alicja Woźniak etnograf z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego z Łodzi natomiast wypowiedziała się na temat stroju regionalnego. Andrzej Siwek z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Krakowie mówił o krajobrazie i zabytkach, które w ów krajobraz są wkomponowane. Po każdym panelu konferencyjnym miała miejsce gorąca dyskusja. Pierwszy dzień konferencji w Ciekotach zakończyły prezentacje kilku projektów zrealizowanych w regionie. Tomasz Biernacki zaprezentował Chmielnik i wspólne , polsko-żydowskie dziedzictwo kulturowe. Krystyna Nowakowska przedstawiła projekt „Moc pasiaka” o reaktywacji tkactwa świętokrzyskiego. Urszula Jędrzejczyk opowiedziała o Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki”.  Irena Godyń mówiła o projektach dotyczących garncarstwa i plecionkarstwa a Halina Sadecka o projekcie „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością”

Drugi dzień spotkania w Ciekotach rozpoczął prof. Marian Pokropek, który zaprezentował przykłady dziedzictwa architektonicznego wsi województw świętokrzyskiego i podkarpackiego.  Przedstawiciele instytucji działających w regionie na rzecz dziedzictwa: Tomasz Woźniak z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Krakowie, Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej, Joanna Skotnicka z Muzeum Narodowego w Kielcach, Jacek Bardan z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Anna Adamczyk z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach oraz Mirosława Mochocka ze Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego, oferowali pomoc w dostępie do porad i informacji.  Konferencję zwieńczyły warsztaty. „Questing, jako nowy sposób poznawania dziedzictwa wsi” Karoliny Likhtarovich, „Zawracanie kijem Wisły. Nowe życie starych tradycji - poznaj, zrozum, zachowaj” Ireny Godyń i Haliny Sadeckiej , oraz „ „Organizacja przestrzeni wsi przy wykorzystaniu naturalnych materiałów”. Warsztaty te poprowadzili Ewa Skowerska-Kosmalska i Mariusz Kosmalski (Kapkazy Szkoła Wrażliwości).

konferencja_ciekoty